Değerli TEKPOL Paydaşları,

TEKPOL' ün kuruluşunun 20. yılı kapsamında gerçekleştirmeye başladığımız Pizza Seminerlerine 2022-2023 Akademik Yılı Sonbahar Dönemi'de yeni seminerlerle devam ediyoruz. Bu dönem bazı seminerlerimiz yüzyüze, bazı seminerlerimiz Zoom üzerinden olacak şekilde hibrit bir sistemde ilerlemeye karar verdik.

4 Kasım 2022 Cuma tarihinde gerçekleşecek olan dönemin ikinci semineri online olarak Zoom üzerinden 12.00-13.00 saatleri arasında gerçekleşecektir.

"Rekabet - İnovasyon İlişkisinde Bir Müdahale Aracı Olarak Rekabet Hukuku ve Politikası" başlıklı seminer, Metin Pektaş tarafından sunulacaktır.

Kayıt olunması zorunludur. Kayıt formuna https://forms.gle/LRfguTbK61RwrMpx6 bağlantısından ulaşılabilir.

Seminerden önceki Perşembe günü akşamına (3 Kasım 2022) kadar kayıt olmak mümkündür. İlgilerinize sunarız.

Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları – TEKPOL

Konuşmacımız Metin Pektaş Hakkında:

Metin Pektaş 2004-2017 yılları arasında Rekabet Kurumunda uygulamacı olarak çalışmıştır. Kurum bünyesinde enerji (elektrik, doğalgaz, akaryakıt), çimento, demir çelik, kimya, madencilik, bankacılık-finans, sağlık, tarım ve çeşitli hizmet sektörlerine yönelik olarak yürütülen çok sayıda rekabet incelemesi ile birleşme/devralma dosyalarında görev almıştır. 2017-2018 yılları CK Enerji Rekabet Direktörlüğü, 2018-2019 yıllarında Tarım Kredi Holding Genel Müdürlüğü görevlerinde bulunan Metin Pektaş, 2019 yılı Nisan ayından bu yana Nazalı Tax & Legal bünyesinde Rekabet, Kamu Politikaları ve Uyum Ortağı olarak çalışma hayatına devam etmektedir. Metin Pektaş, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi ve İktisat (yandal) bölümlerinden mezun olmuş ve Duke University'de Public Policy ve yine ODTÜ'de Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları alanında yüksek lisans yapmıştır.

Seminer hakkında:

Sunumda özetle şu konular üzerinde durulacaktır:

- Rekabet hukukunun temel müdahale alanları,

- Piyasa rekabetinin inovasyonla olan çok yönlü ilişkisi,

- Mevcut rekabet hukuku mevzuatı ve uygulamalarında inovasyon etkilerinin ne ölçüde dikkate alınabildiği,

- Dijital piyasalara yönelik AB hukukunda hayata geçirilen ve Türkiye'de hayata geçirilmesi planlanan yeni hukuki araçlardan beklentiler.