Bu dönemin Beşinci Pizza Semineri 12 Nisan Cuma günü, saat 12:30-13:30 arasında yeni yerinde, ODTÜ İİBF Çobanoğlu Salonun'nda gerçekleşecektir...

"Kanser Araştırmalarında Modelleme ve Biyoenformatik" başlıklı seminer, ODTÜ Enformatik Enstitüsü'nden Nurcan Tunçbağ tarafından sunulacaktır.

Doç. Dr. Nurcan Tunçbağ ODTÜ, Enformatik Enstitüsü Sağlık Bilişimi Anabilim Dalı'nda 2014 yılından beri hesaplamalı biyoloji ve biyoenformatik alanlarında çalışmalarını sürdürmektedir. Lisans eğitimini 2005 yılında İTÜ Kimya Mühendisliği, yüksek lisans ve doktora derecelerini Koç Üniversitesi Hesaplamalı Bilimler ve Mühendislik bölümlerinden aldı. 2010 yılında MIT Biyoloji Mühendisliği bölümüne doktora sonrası araştırmalarını yapmak üzere katıldı. Dr. Tunçbağ'ın alandaki araştırmaları 2015 yılında Bilim Akademisi Genç Bilim İnsanı Ödülü Programı (BAGEP), 2017'de Parlar Vakfı Araştırma Teşvik Ödülü ve 2018'de UNESCO-L'Oreal Ulusal Genç Bilim Kadınlarına Destek Ödülü ve TÜBA GEBİP Ödülü ile desteklenmiştir. 2019 yılında UNESCO-L'Oreal ortaklığında Uluslararası Yükselen Yetenek olarak tanınan Dr. Tunçbağ araştırmalarını kanserin moleküler izlerinden yola çıkarak hücrelerdeki proteinler ve genler arasındaki etkileşim ağlarının kanserde nasıl değiştiğini hesaplamalı teknikler kullanarak aydınlatmak üzerine devam ettirmektedir.